Dlaczego warto wykonać projekt BIM przy projektowaniu budynku

Od niedawna w materiałach branżowych poświęconych architekturze pojawia się coraz częściej akronim BIM. Dlaczego tak bardzo zyskał on na popularności i dlaczego stopniowo staje się on standardem podczas projektowania budynków użyteczności wszelakiej? Tymi oto zagadnieniami zajmiemy się w ramach niniejszego artykułu.

Rozpocznijmy od rozwinięcia podanego powyżej skrótu – dosłownie przetłumaczymy go jako „Building Information Modeling”, a więc „modelowanie informacji o budynku”. Jest to technologia umożliwiająca ekspertom, których zadaniem jest stworzenie od podstaw danego obiektu sprawowanie pełnej kontroli nad ich dziełem na każdym dosłownie etapie projektowania. Nadmienione rozwiązanie pozwala wyspecjalizowanym biurom na poczynienie znacznych oszczędności na przygotowywaniu fizycznych makiet oraz przeprowadzaniu testów, bowiem obecnie wszelkiej maści symulacje wykonać można bezpośrednio na ekranie komputera – szybko, tanio i skutecznie! Odpowiednie oprogramowanie oblicza bowiem w czasie rzeczywistym wszelkie siły oraz czynniki zewnętrzne oddziałujące na zaprojektowaną budowlę, ograniczając tym samym do minimum ryzyko popełnienia błędu, który byłby tragiczny w skutkach.

Ogromnym plusem projektu BIM jest także fakt, iż może on być dowolnie personalizowany, modyfikowany oraz rozbudowywany o nowe moduły. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowatorskich domów, biur oraz budynków użyteczności publicznej, których kształt na etapie projektowania ulega zmianie co najmniej kilkukrotnie. Jeszcze kilka lat temu wiązałoby się to z koniecznością wyrzucenia do kosza już przygotowanych planów i rozpoczęcia prac od nowa, co z kolei spowodowałoby znaczny wzrost kosztów samego przedsięwzięcie i większe niż przewidywano rozciągnięcie go w czasie. Obecnie nie stanowi to problemu, bowiem wszelkie poprawki wprowadzać można „w locie”, zmieniając określone parametry budynku, dodając do niego nowe piętra, czy też usuwając taras widokowy, który zdaniem podmiotu zamawiającego projekt kłócić się będzie ze stylistyką, w jakiej utrzymane są budowle w jego pobliżu.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż raz przygotowany projekt BIM może posłużyć jako baza pod kolejne realizacje, szczególnie jeżeli mowa o blokach mieszkalnych czy biurowcach, gdzie priorytetem nie jest unikalność czy kreatywność architektoniczna, a walory użytkowe. W rzeczonych przypadkach projektanci mogą bezpośrednio skopiować informacje o budynku, które to stanowić będą podstawę nowego projektu, a następnie wprowadzić odpowiednie modyfikacje, biorąc pod uwagę między innymi zmiany w nachyleniu terenu, grząskości gruntu, czy też wielkości działki budowlanej, na której ma stanąć obiekt. Mamy ogromną nadzieję, że w nadchodzących latach projekty BIM przestaną być nowinką w świecie architektury, a zamiast tego stanowić będą jeden z podstawowych elementów kompleksowo wykonywanych planów budynków, bowiem ilość korzyści zarówno dla zamawiającego jak i dla wykonawcy jakie one ze sobą niosą jest bez cienia wątpliwości oszałamiająca!