Jakich przewodów używa się w przemyśle górniczym?

Górnictwo – jedna z najtrudniejszych oraz najbardziej niebezpiecznych branż przemysłu. Z tym stwierdzeniem trudno się nie zgodzić. Niemniej jednak, wielu górników dzień po dniu schodzi pod ziemię, by wykonywać powierzone im zadania, natomiast w możliwie jak najbardziej efektywnym wydobywaniu węgla oraz innych surowców i kamieni szlachetnych wspomagają ich zaawansowane, odpowiednio przystosowane do pracy na dużych głębokościach oraz przy przekraczającym wszelkie normy zapyleniu. Jednak czy tylko one stanowią wsparcie takich fachowców?

 

Kable górnicze

Naszym zdaniem cichym bohaterem branży górniczej są zaawansowane technologicznie oraz wykonywane z najlepszej jakości materiałów kable górnicze. To właśnie dzięki nim możliwe jest doprowadzanie pod powierzchnię ziemi energii elektrycznej, bez której nawet najpotężniejszy młot czy wiertło okazałyby się bezużyteczne. Czym jednak charakteryzują się takie wyroby?

Słowo klucz stanowi tu przede wszystkim wytrzymałość – i to nie bez powodu. Okablowanie wykorzystywane w kopalniach musi być zabezpieczane kilkoma warstwami izolacyjno-ochronnymi, tak aby biegnące w jego wnętrzu żyły nie uległy uszkodzeniu czy przerwaniu na skutek uszkodzeń mechanicznych albo konieczności długotrwałej pracy pod nietypowym kątem. Najczęściej powłoka zabezpieczająca wykonywana jest z włókien aramidowych zapewniających elastyczność i długą żywotność. Zewnętrzną warstwę kabla górniczego może dodatkowo stanowić swoista rura wykonana z najwyższej jakości gumy (mamy wtedy do czynienia z tak zwanym kablem oponowym), natomiast rdzeń takiego produktu stanowi w lwiej części przypadków miedź lub jej podobny metal zapewniający doskonałą przewodność niezależnie od warunków.

BITNER_ – (N)HXCH FE180/E90 CERAMIC

Giętkość przewodów

Giętkość przewodów również nie pozostaje bez znaczenia, bowiem w sytuacjach awaryjnych wystąpić może konieczność ich błyskawicznego nawinięcia na szpulę lub też rozwinięcia celem rozpoczęcia pracy nad nowym odcinkiem kopalni. Zabezpieczenie zewnętrzne powinno także zostać wykonane z dbałością o bezpieczeństwo górników pracujących pod ziemią – mowa tu przede wszystkim o wykorzystaniu materiałów niepalnych lub nieemitujących gryzącego, ciemnego dymu w przypadku pożaru, jako że takie opary mogą utrudniać lub nawet całkowicie uniemożliwiać ewakuację, a jak doskonale wiemy, w tak trudnych warunkach może to poskutkować nie tylko narażeniem na szwank zdrowia ale i życia dzielnych osób podejmujących się wydobycia surowców spod powierzchni ziemi.

 

Uważamy, że przy wyposażaniu kopalni lub też zaopatrywaniu w osprzęt dodatkowy przedsiębiorstwa działającego w szeroko pojętej branży górniczej nie powinno być miejsca na oszczędności – chodzi bowiem nie tylko o możliwie jak najwyższy zysk, ale także o pełne bezpieczeństwo profesjonalistów, którzy postanowili zawodowo wykonywać tak wymagającą i niebezpieczną pracę. Odpowiednio dobrane okablowanie pochodzące dodatkowo od zaufanego i sprawdzonego producenta może im znacznie ułatwić codzienny trud oraz przyspieszyć tempo pracy w poszczególnych sekcjach kopalni.