Okna przeciwpożarowe – Charakterystyka i zastosowanie (w jakich budynkach są montowane?)

Na łamach naszego portalu wiele miejsca poświęcaliśmy zarówno oknom jak i drzwiom antywłamaniowym chroniącym właścicieli danego obiektu mieszkalnego, biurowego lub użyteczności publicznej przed negatywnymi skutkami przedostania się do ich wnętrza osób niepożądanych. Niemniej jednak, należy pamiętać że to nie jedyne zagrożenie, przed którym warto się ochronić. Jak wiadomo, obecnie obiekty wypoczynkowe, biurowe, czy też przemysłowe powstają relatywnie blisko siebie – jest to wymuszone oszczędnością miejsca lub też ograniczoną ilością dostępnej przestrzeni. W ujęciu ogólnym nie stanowi to większego problemu, jednakże w sytuacji, gdy jedna z takich budowli stanie w płomieniach z uwagi na awarię sieci elektrycznej, zwarcie, uderzenie pioruna, nieprawidłowe użytkowanie maszyn i urządzeń znajdujących się w jej pomieszczeniach, czy też przez inne czynniki zewnętrzne, niekontrolowanie rozprzestrzeniający się ogień może bardzo szybko przenieść się na kolejne obiekty, prowadząc do ogromnych strat nawet kilku właścicieli budowli. Jak temu zaradzić?

Jak informują eksperci z firmy EKO OKNA S.A; obecnie w obiektach szczególnie narażonych na zniszczenie na skutek pożaru instalowane są systemy czujników momentalnie wykrywających nadmiar dymu lub podniesioną w sposób nienaturalny temperaturę w pomieszczeniach. Są one niejednokrotnie połączone z modułami szybkiego powiadamiania oraz spryskiwaczami mającymi za zadanie do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru. Wysoce przydatnymi elementami wyposażenia mogą okazać się także okna przeciwpożarowe. Czym się one charakteryzują?

Wyrób taki wykonany jest w całości z materiałów odpornych na ogień, a więc nie tylko szyby ale i okucia, zawiasy oraz elementy dekoracyjne nie ulegną deformacji lub uszkodzeniu na skutek wysokiej temperatury. Nie występuje także ryzyko, że okno takie pęknie, stwarzając ryzyko że płomienie przeniosą się do kolejnego pomieszczenia lub na zewnątrz, powodując jeszcze większe straty niż początkowo zakładaliśmy. Jeżeli chcemy mieć pewność, że omawiane wyroby będą w sposób optymalny pełniły powierzone im zadania, warto wyposażyć się w okna przeciwpożarowe dostarczane przez prawdziwych ekspertów w branży. Warto także przed złożeniem zamówienia upewnić się, że spełniają one obowiązujące one obecnie w naszym kraju standardy i czy ich klasa odporności ogniowej to co najmniej IE 30 lub IE 60.

Z doświadczenia możemy również powiedzieć, iż na zakupie opisywanych w ramach dzisiejszego wpisu okien w żadnym wypadku nie warto oszczędzać, bowiem w przypadku wystąpienia niekontrolowanego zapłonu mogą one nie spełnić pokładanych w nich nadziei i nie zabezpieczyć obiektu w sposób satysfakcjonujący przed pożarem, co z kolei może się wiązać nie tylko ze sporymi stratami w mieniu, ale także narażeniem na szwank zdrowia i życia osób znajdujących się tak w obiekcie jak i w jego najbliższym otoczeniu. Jesteśmy święcie przekonani że wszyscy nasi czytelnicy woleliby tego typu problemów za wszelką cenę uniknąć – można tego dokonać nabywając renomowane okna przeciwpożarowe wykonane z najwyższej klasy materiałów!