Pompy ciepła – rodzaje i zastosowanie.
Zapewne większość z naszych czytelników zdaje sobie sprawę, iż żaden z obiektów mieszkalnych czy biurowych nie może funkcjonować prawidłowo, jeżeli nie zapewnimy w jego obrębie dostępu do energii cieplnej, elektryczności, wszelkiej maści mediów, czy w końcu – bieżącej wody.
W ramach dzisiejszego artykułu przyjrzymy się urządzeniom, które zapewniają odpowiednie dogrzanie budynku, a mianowicie pompom ciepła, jak też ich rodzajom oraz zastosowaniu. To właśnie dzięki nim możliwe jest utrzymanie temperatury w każdym z pomieszczeń na satysfakcjonującym i umożliwiającym komfortową egzystencję oraz efektywną pracę poziomie. Pompa umożliwia także podgrzanie wody, dzięki której będziemy mogli się umyć, wziąć prysznic, czy też przygotować ciepły posiłek, a więc jak można zaobserwować – jest to jeden z najbardziej niezbędnych elementów systemu grzewczego w jaki możemy wyposażyć swoje biuro lub też obiekt mieszkalny.
Na rodzimym rynku dostępne są trzy główne systemy grzewcze bazujące na wykorzystaniu pomp. Eksperci dzielą pompy ciepła na powietrzne, wodne oraz gruntowe. Różnią się one zastosowaną technologią, ilością oraz stopniem skomplikowania instalacji i urządzeń uzupełniających, jak również ceną jaką będziemy musieli uiścić za zakup poszczególnych komponentów oraz ich montaż. Najbezpieczniej jest przyjąć, że zaimplementowanie w domu standardowej pompy ciepła wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami wyniesie nas, niezależnie od wybranego jej typu, około dwudziestu tysięcy złotych. Pragniemy jednakże uspokoić, bowiem początkowo suma ta wydawać się może zaporowa, jednakże dzięki efektywności zainstalowanego systemu szybko się ona zwróci.
Jak udało się nam ustalić na podstawie analizy rynku, Polacy najłaskawszym okiem spoglądają na systemy gruntowe. W ich przypadku do wnętrza obiektu ciepło dostarczane jest rurami dzięki zastosowaniu czynnika o odpowiedniej temperaturze. Rozwiązanie to jest nie tylko relatywnie tanie, ale i wysoce skuteczne, nawet podczas trzaskających mrozów na zewnątrz. Na drugim miejscu uplasowały się wszelkiej maści pompy wodne, które to są kluczowymi elementami systemów bazujących na aż dwóch studni. Pierwsza z nich wykorzystywana jest do poboru wód gruntowych, druga natomiast – do ich odprowadzania. Z uwagi na większy stopień zaawansowania takiego systemu, jest on zauważalnie droższy od rozwiązania gruntowego.
Najdroższym z rozwiązań jest niezaprzeczalnie system wykorzystujący pompę powietrzną. Warto w tym miejscu nadmienić także, że przy regularnym stosowaniu pompy takie charakteryzują się nieco mniejszą wydajnością niż ich odpowiedniki opisane powyżej, głównie z uwagi na fakt, iż powietrze stanowi zauważalnie mniej wydajny magazyn ciepła. Aby problem ten zminimalizować konieczny jest zakup urządzeń o bardzo wysokiej wydajności oraz znacznej cenie, co zapewne odstraszy wiele osób rozważających zakup instalacji od tego właśnie rozwiązania.
Wybór systemu najbardziej odpowiedniego dla danego obiektu pozostawiamy jednakże naszym czytelnikom, bowiem to oni najlepiej zdają sobie sprawę, który z nich najlepiej sprawdzi się w ich przypadku!