Sprawdź jakie musisz mieć uprawnienia, by zostać zarządcą nieruchomości.

Mimo, że na rynku pracy wyszczególnić można ogrom zawodów i stanowisk, które wiążą się z możliwością zarobienia niemałej sumy pieniędzy, to coraz częściej wyszukiwaną w wyszukiwarkach frazą jest „zarządca nieruchomości”. Czy faktycznie jest to praca aż tak intratna? A jeżeli tak, to jakie uprawnienia należy posiadać, aby ją wykonywać?

Okazuje się, że zarządcą może zostać każdy z nas, jeżeli tylko zgodzimy się na wypełnianie swoich obowiązków związanych z rzeczonym rodzajem zatrudnienia. Dlaczego tak się dzieje? Wymogi formalne odnośnie kwalifikacji i uprawnień zniosła przyjęta w roku 2013 ustawa deregulacyjna. Ma ona swoich przeciwników jak i zwolenników – z jednej strony umożliwiła ona szaremu Kowalskiemu zostanie zarządcą nieruchomości, jednakże z drugiej brak jakichkolwiek wymogów dodatkowych znacznie zwiększył konkurencję, jak również nieco obniżył średnie zarobki osoby piastującej takie stanowisko.

Warto jednak pamiętać, że rzeczona praca to nie tylko przywileje ale i również (a może raczej – przede wszystkim) obowiązki. O obowiązki administratora nieruchomości zapytaliśmy przedstawiciela krakowskiej firmy zarządzającej nieruchomościami WESTA ESTATEAdministrator musi bowiem być w stanie podejmować istotne decyzje dotyczące danego budynku, ustalać wysokość czynszu, promować nieruchomość w taki sposób, aby najemcy mieli ochotę w nim zamieszkać, a także zarządzać dostępnym budżetem, aby wystarczył on na wykonanie wszelkich, nawet najbardziej nieprzewidzianych napraw i prac modernizacyjnych, które pozytywnie odbiją się na walorach estetycznych oraz funkcjonalnych obiektu.

Nie można także zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu budynku, przeprowadzaniu prac porządkowych, podpisywaniu umów na dostarczanie do poszczególnych mieszkań podstawowych mediów, czy w końcu sporządzaniu raportów dotyczących przeprowadzonych kontroli i robót zleconych. Osoba taka musi więc doskonale zaznajomić się ze specyfiką zarządzanej nieruchomości oraz nieprzerwanie o nią dbać, starając się przy tym spełnić potrzeby i wymagania najemców.

Jakimi cechami wyróżniać się powinna osoba podejmująca się wszystkich opisanych powyżej zadań?

Jak mówi pracownik Westa Estate; Przede wszystkim powinna ona być odpowiedzialna i wiedzieć, że nie może zaniedbywać swoich obowiązków. Nieodzowna okazać się może również dobra organizacja pracy oraz umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów z ludźmi – tak mieszkańcami jak i fachowcami zatrudnionymi do przeprowadzenia napraw czy prac modernizacyjnych.

Na co liczyć może w zamian?

Zależnie od wielkości obiektu jaki przyjdzie mu nadzorować, może on liczyć na zarobki wahające się od trzech do nawet siedmiu tysięcy złotych miesięcznie, przy czym nadmienić należy, że wraz ze wzrostem płac lista obowiązków znacznie się rozszerza. Jeżeli więc nie obawiamy się obowiązków i wymaganej znacznej dyspozycyjności, warto przeszukać ogłoszenia w lokalnych gazetach czy też na portalach internetowych, możemy się bowiem natknąć na lukratywne oferty pracy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, co bezsprzecznie będzie dużym plusem. Kto wie, może to właśnie w tej dziedzinie znajdziemy swoje powołanie i okaże się, że praca administratora nieruchomości od zawsze była naszym marzeniem?