Tynkowanie maszynowe – najczęstsze błędy
Jak zapewne doskonale wiedzą to osoby, które na co dzień zajmują się realizacją zleceń ściśle związanych z renowacją i wykończeniami, tynkowanie maszynowe jest niezwykle skutecznym sposobem aplikacji tynku na ściany zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne, bowiem pozwala nam ono oszczędzić czas, jednocześnie zapewniając spektakularny efekt wykonanych prac.
Niemniej jednak, jeżeli przez całą swoją zawodową karierę podejmowaliśmy się nakładania tynków na powierzchnie pionowe oraz poziomie, istnieje ryzyko, że pierwsze doświadczenia z maszynami pozwalającymi na zautomatyzowanie tego procesu będą dla nas dość problematyczne – niesie to ze sobą z kolei ryzyko popełnienia błędów negatywnie odbijających się na warstwie estetycznej realizowanego przedsięwzięcia, czego to z całą pewnością pragnęlibyśmy uniknąć. Przede wszystkim należy pamiętać, że przed przystąpieniem do prac konieczne jest przygotowanie podłoża. Wielu fachowców traktuje ten aspekt projektu po macoszemu, co z kolei powodować może zauważalne problemy na dalszych etapach.
Eksperci z firmy Farby Kabe Sp. z o.o. informują, że ściany na które pragniemy nałożyć tynk w sposób zautomatyzowany muszą charakteryzować się zadowalającą integralnością strukturalną, a więc nie posiadać jakichkolwiek spękań, rys, czy deformacji. Ważne jest także, aby ścianę odtłuścić przy pomocy specjalistycznych środków, jak również usunąć z niej wszelkiej maści zanieczyszczenia, które to mogą sprawiać, że tynk nie będzie do podłoża przywierał w sposób optymalny.
Niedopuszczalne jest także maszynowe tynkowanie powierzchni, na których zidentyfikować można rozwijający się grzyb lub pleśń. Muszą one zostać wyeliminowane przed przystąpieniem do dalszych prac. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży renowacyjnej i wykończeniowej podkreślają, że równie istotna jest temperatura powierzchnia oraz podłoża – wartości temperatury w obydwu przypadkach oscylować powinny w zakresie od minus pięciu do plus dwudziestu pięciu stopni.
Aplikacja tynku w innych warunkach może sprawiać, że nie będzie on przywierał prawidłowo do ściany, a także – że pojawiać się będą odpryski oraz zauważalne różnice w ilości nałożonego na podłoże produktu. Nie zapominajmy również, że przed przystąpieniem do tynkowania niezbędne jest zagruntowanie powierzchni przy wykorzystaniu w tym celu profesjonalnego preparatu do masy tynkarskiej.
Nie należy na nim oszczędzać – im lepszy wyrób nabędziemy, tym większą mamy gwarancję, że rezultat końcowy realizowanego projektu będzie zadowalający. Aby było to możliwe, zarówno produkt gruntujący jak i sam tynk powinny pochodzić od producenta cieszącego się doskonałą renomą na rynku oraz stare poszerzającego swoje portfolio produktowe celem jeszcze pełniejszego dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Na koniec pragniemy dodać, że pomimo iż tynkowanie maszynowe jest procesem odbywającym się dość sprawnie, to nie powinniśmy nadmiernie go przyspieszać, bowiem może to prowadzić do nierównomiernej aplikacji tynku, co z kolei wymusi na nas powtarzanie aplikacji w niektórych miejscach.